Piątek, 18 czerwca 2021r. | Imieniny: Marka, Elzbiety
Pokaż menu

9 maja – Dzień Europy

17 maja, 2021

Wpisany przez Ksenia Krasińska-Kotas

  

9 maja – Dzień Europy

flagaDnia 9 maja 1950 roku w Paryżu Robert Schuman, ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Francji, przedstawił deklarację, która dotyczyła propozycji wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla przez Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. EWWiS była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się w Unię Europejską jaką dziś znamy.

Od 1985 roku, na pamiątkę tamtych wydarzeń, w dniu 9 maja we wszystkich krajach członkowskich UE obchodzony jest Dzień Europy lub inaczej Dzień Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że 1 maja 2004 roku Polska, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, stała się członkiem wspólnoty europejskiej. Obecnie Unia Europejska liczy 27 państw członkowskich.

 

Działania Unii Europejskiej mają za zadanie zapewnić obywatelom państw członkowskich rozwój i bezpieczeństwo. Jak czytamy w traktacie o Unii Europejskiej: „Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne państwom członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.” (Dz.U.2004.90.864/30 - Traktat o Unii Europejskiej). Dzięki zniesieniu kontroli granicznych między państwami UE ich obywatele mogą swobodnie podróżować. Każdy obywatel państwa członkowskiego może mieszkać i pracować w dowolnym kraju UE, eksportować towary oraz świadczyć swoje usługi bez ograniczeń. Unia Europejska zwalcza dyskryminacje oraz promuje zrównoważony rozwój gospodarczy.

 

Źródło: Urząd Gminy LipieGmina Lipie
Gmina Lipie jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedzibą gminy jest Lipie. Gmina Lipie stanowi 11,14% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).