Niedziela, 5 lipca 2020r. | Imieniny: Marii, Antoniego
Pokaż menu

Dobry start i zasiłek rodzinny

30 czerwca, 2020
Danków, fortyfikacje bastionowe / Wikipedia / Jerzy Strzelecki - Praca własna / CC BY-SA 3.0 Danków, fortyfikacje bastionowe / Wikipedia / Jerzy Strzelecki - Praca własna / CC BY-SA 3.0

Wpisany przez Marta Zielonka

  

Dobry start i zasiłek rodzinny

– wkrótce terminy składania wniosków

 

Od 1 lipca br. w formie elektronicznej można składać wnioski o wypłatę świadczenia Dobry start - za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Od 1 sierpnia br. wnioski będą przyjmowane drogą tradycyjną.

Jeśli złożony w okresie lipiec-sierpień wniosek będzie prawidłowo wypełniony i kompletny, wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do końca września tego roku. W przypadku wniosków składanych w okresie wrzesień-listopad, rozpatrzenie i wypłata świadczenia nastąpi w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wnioski o świadczenie Dobry start można składać do 30 listopada. Wniosek złożony po tym terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.

Świadczenie przysługuje dzieciom w wieku szkolnym - od 7 roku życia do 20 roku życia lub 24 roku życia w przypadku osoby niepełnosprawnej. Świadczenie przysługuje osobom, które uczęszczają do:

  • szkoły podstawowej,
  • szkoły ponadpodstawowej,
  • szkoły ponadgimnazjalnej,
  • szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny,
  • młodzieżowego ośrodka socjoterapii,
  • specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego,
  • specjalnego ośrodka wychowawczego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego,
  • uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Świadczenie nie przysługuje dzieciom rozpoczynającym roczne przygotowanie przedszkolne.

1 sierpnia br. rozpoczyna się także przyjmowanie wniosków o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami oraz wniosków o świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Kryterium dochodowe do zasiłku rodzinnego nie zmienia się i wynosi 674 zł na osobę w rodzinie lub 764 zł na osobę, jeśli członkiem rodziny jest osoba legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności. Z kolei kryterium dochodowe do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2020/2021 wzrośnie do 900 zł na osobę w rodzinie. Wnioski o w/w świadczenia na okres zasiłkowy 2020/2021 będą dostępne w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipiu od dnia 1 sierpnia 2020r.

Uwaga! W 2020 roku nie składa się wniosków o świadczenie wychowawcze 500+, ponieważ prawo do świadczenia zostało przyznane na okres od 01.07.2019 r. do 31.05.2021 r.

 

Źródło: Urząd Gminy LipieGmina Lipie
Gmina Lipie jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedzibą gminy jest Lipie. Gmina Lipie stanowi 11,14% powierzchni powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).