Czwartek, 2 grudnia 2021r. | Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Pokaż menu

Dzień Papieża Jana Pawła II

22 października, 2021

Wpisany przez Agata Macherzyńska

  

Dzień Papieża Jana Pawła II

jan-pawel-ii-1859785 1920Dzień Papieża Jana Pawła II to polskie święto obchodzone co roku 16 października. Zostało ustanowione w 2005 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II. Przypada w rocznicę historycznego wydarzenie, jakim był wybór Karola Wojtyły na papieża.

Równolegle z Dniem Papieża Jana Pawła II obchodzony jest przez kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w niedzielę poprzedzającą dzień 16 października. Mottem tegorocznego XXI Dnia Papieskiego, obchodzonego w ubiegłą niedzielą, były słowa św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, którymi papież zaczął swój pontyfikat. Oba wydarzenia można jednak traktować jako jedną całość, ze względu na wspólny cel uczczenia pamięci o wielkim rodaku.

Tradycyjnie od 20 lat z okazji Dnia Papieskiego w całej Polsce prowadzona jest kwesta na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, dzięki której młodzież z małych miejscowości może uczyć się i studiować na najlepszych uczelniach. W tym roku fundacja objęła pomocą ok. 2000 osób z 40 diecezji Polski. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy wiele ciekawych inicjatyw realizowanych przy parafiach i kościelnych instytucjach. Są one animowane przez samych stypendystów lub wspierające ich osoby. Nie brakuje koncertów, spektakli, modlitw i happeningów. Z tej okazji organizowana jest także uroczysta gala, podczas której wręczane są nagrody TOTUS dla osób lub instytucji, które przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II.

Obchody Dnia Papieskiego są dobrym impulsem do zgłębiania nauczania św. Jana Pawła II. Nie należy przecież zapominać, że Ojciec Święty zostawił nam wyjątkową spuściznę: tomy homilii, przemówień i encyklik. To także znakomita okazja, by kolejne pokolenie Polaków, które wchodzi w dorosłe życie, usłyszało, kim był św. Jan Paweł II i jaki miał wkład w dzieje Polski i świata.

 

Źródło: Urząd Gminy LipieGmina Lipie
Gmina Lipie jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedzibą gminy jest Lipie. Gmina Lipie stanowi 11,14% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).