Czwartek, 2 grudnia 2021r. | Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Pokaż menu

Dzień Pracownika Socjalnego

26 listopada, 2021

Wpisany przez Agata Macherzyńska

  

Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to polskie święto utworzone na mocy zapisów ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990. Data upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 r., w którym uczestniczyli m.in Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej.

To święto wszystkich pracowników służb społecznych - osób zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, w powiatowych centrach pomocy rodzinie, organizacjach pozarządowych, centrach i klubach integracji społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej czy też domach pomocy społecznej. Pracownicy socjalni mogą również pracować w innych instytucjach, a w szczególności jednostkach organizacyjnych ds. spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, szpitalach, a także zakładach karnych.

Pomoc społeczna stanowi dziedzinę polityki socjalnej państwa, której głównym celem jest umożliwienie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej jej przezwyciężenie. Do zadań pracowników socjalnych należy realizowanie pracy socjalnej, której istotą jest mobilizowanie ludzi do samodzielnego działania i wspomaganie w tym działaniu poprzez wykorzystywanie sił tkwiących zarówno w samych potrzebujących pomocy, jak i w otaczającym ich środowisku. Postrzegani są oni jako zawodowi pomocnicy wspierający w rozwiązywaniu trudnych problemów, wspierający w kryzysie i ułatwiający zaspokajanie potrzeb. W związku z szerokim wachlarzem problemów, które spotykają ludzi w codziennym życiu, pracownicy socjalni muszą posiadać nie tylko dużą wiedzę, ale także szereg predyspozycji osobistych, takich jak uczciwość, chęć udzielania pomocy, troskliwość, wrażliwość czy otwartość wobec ludzi.

dzien pracownika socjalnego

 

Źródło: Urząd Gminy LipieGmina Lipie
Gmina Lipie jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedzibą gminy jest Lipie. Gmina Lipie stanowi 11,14% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).