Czwartek, 2 grudnia 2021r. | Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Pokaż menu

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

16 lipca, 2021

Wpisany przez Agnieszka Kotynia

  

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

DSC 4336W poniedziałek, 12 lipca br., o godz. 9.00, w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, złożono kwiaty przy Pomniku cywilnych ofiar II wojny światowej i okupacji w Parzymiechach. Pamięć mieszkańców poległych na terenie gminy Lipie w pierwszych dniach II wojny światowej uczcili przedstawiciele władz samorządowych gminy Lipie i powiatu kłobuckiego, reprezentacja sołtysów, delegacje gminnych szkół – ZSP w Parzymiechach, ZSP w Lindowie, ZSP w Lipiu i SP w Rębielicach Szlacheckich, a także pracownicy GOK w Lipiu, reprezentanci Ochotniczych Straży Pożarnych, członkinie zespołu śpiewaczego Czeremcha oraz zgromadzeni mieszkańcy.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w 2017 roku.Święto ma na celu upamiętnienie mieszkańców polskich wsi oraz ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej. Data obchodów - 12 lipca - jest datą symboliczną, upamiętniającą pacyfikację wsi Michniów w województwie świętokrzyskim w 1943 roku. Jednak II wojna światowa boleśnie zapisała się również w historii gminy Lipie, w tym szczególnie Parzymiech i przyległych miejscowości. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku na ziemi lipskiej oddziały Wermachtu, zwłaszcza 19 Dywizji Piechoty, dokonały ogromnych zniszczeń. Liczba ofiar cywilnych była największa w skali ówczesnego powiatu częstochowskiego. Tablice ze 160 nazwiskami mieszkańców Parzymiech, Kleśnisk, Zimnowody, Grabarzy i Napoleona pomordowanych w pierwszych dniach września 1939 roku znajdują się przy Pomniku cywilnych ofiar II wojny światowej i okupacji, w Parzymiechach.

Właśnie przy tym pomniku, symbolizującym martyrologię mieszkańców polskich wsi w czasie II wojny światowej, odbyły się poniedziałkowe uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała wójt, Bożena Wieloch: – Na naszej ziemi mamy swój „Michniów”. Prawdziwy ludobójczy charakter II wojny światowej objawił się właśnie tutaj. […] We wczesnych godzinach porannych 1 września 1939 roku niemieccy żołnierze bez walki opanowali Zimnowodę. Mimo iż ludność zachowywała się spokojnie, Niemcy przystąpili do pacyfikacji osady. Wielu mieszkańców zastrzelono, rannych dobijano bagnetami lub kolbami karabinów, ciężarnym kobietom rozcinano brzuchy. Zginęły całe rodziny. W czasie pacyfikacji wsi zginęło prawie 40 osób. Zimnowoda została niemal doszczętnie zniszczona, spalono 128 zabudowań, ocalały zaledwie 3 budynki. Po wkroczeniu do Parzymiech, niemieccy żołnierze zmusili ukrywających się mieszkańców do wyjścia z piwnic i domów. Blisko 10 osób zamknięto w domu nieopodal wsi Grabarze, po czym spalono ich żywcem. Niemcy zatrzymali także miejscowego proboszcza – wówczas 73 letniego ks. Bonawenturę Metlera (miłośnika astronomii, poliglotę i podróżnika), a wraz z nim ks. wikariusza Andrzeja Daneckiego i organistę, Ignacego Sobczaka. Całą trójkę brutalnie skatowano, po czym zabrano do pobliskiego Jaworzna i tam rozstrzelano. W międzyczasie Niemcy prawie doszczętnie zniszczyli wieś. Ludność mordowano, a zabudowania podpalano. […] Niechaj tragedia naszej ziemi stale przypomina nam o tym, że troska o bezpieczeństwo i pomyślność obywateli jest najwyższym nakazem dla władz i patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka. Oddajemy dziś hołd Polakom, mieszkańcom wsi polskiej, głęboko wierząc, że przyszłość, którą budujemy będzie wolna od nienawiści i wojen. Podsumowaniem niech będą słowa, które wypowiedział Jan Paweł II: „Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi”.   W swoim wystąpieniu gospodarz gminypodkreśliła rolę świadomości historycznej w kształtowaniu teraźniejszości i budowaniu przyszłości. Przypominała, że wojenne wspomnienia mieszkańców gminy – bezpośrednich świadków tragicznych wydarzeń, utrwalone zostały w publikacji autorstwa Jarosława Jędrysiaka pt. Śmierć, zgliszcza, niewola. Gmina Lipie w ogniu wojny.W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń, wydanej przez gminę w 2019 roku.

Następnie zgromadzeni odmówili modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej, którą poprowadził ks. kan. Henryk Dusza. Proboszcz dankowskiej parafii, wywodzący się z Maluszyna nad Pilicą, wspomniał też o więzi, jaka za sprawą ks. Bonawentury Metlera, który zginął śmiercią męczeńską 2 września 1939 roku, istnieje pomiędzy jego rodzinną parafią w Maluszynie a parafią w Parzymiechach. W dalszej kolejności, po odegraniu Ciszy przez Kamila Cisowskiego, reprezentującego GOK w Lipiu, nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Parzymieskiej Niobe. Uwieńczeniem gminnych obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej było odśpiewanie Roty przez członkinie zespołu śpiewaczego Czeremcha.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wydarzenia na https://pl-pl.facebook.com/lipie.gmina/

 

Źródło: Urząd Gminy LipieGmina Lipie
Gmina Lipie jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedzibą gminy jest Lipie. Gmina Lipie stanowi 11,14% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).