Sobota, 15 maja 2021r. | Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora
Pokaż menu

Informacja

06 maja, 2021

Wpisany przez Karolina Kapral

  

życzenia dzien strazaka2021

 

4 maj – Międzynarodowy Dzień Strażaka

„Wszystkim strażakom, w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek oraz tym, co ponieśli śmierć - dzień ten został poświęcony” -  Sam J.J. Edmondson

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Przypada on w dniu wspomnienia w kościele katolickim męczeńskiej śmierci Świętego Floriana – patrona strażaków.

Święto zostało zainicjowane przez australijskiego strażaka J.J. Edmondsona dla uczczenia pamięci 5 kolegów – strażaków, którzy 2 grudnia 1998 roku zginęli tragicznie podczas akcji pożarniczej w miejscowości Linton.

W Polsce Dzień Strażaka został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2002 roku w nowelizacji ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o Państwowej Straży Pożarnej. Od tego czasu co roku 4 maja święto to jest obchodzone zarówno przez Ochotniczą jak i Państwową Straż Pożarną.

4maj

 

Źródło: Urząd Gminy LipieGmina Lipie
Gmina Lipie jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedzibą gminy jest Lipie. Gmina Lipie stanowi 11,14% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).