Niedziela, 16 maja 2021r. | Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Pokaż menu

Majowe święta

06 maja, 2021
Danków, fortyfikacje bastionowe / Wikipedia / Jerzy Strzelecki - Praca własna / CC BY-SA 3.0 Danków, fortyfikacje bastionowe / Wikipedia / Jerzy Strzelecki - Praca własna / CC BY-SA 3.0

Wpisany przez Ksenia Krasińska-Kotas

  

Majowe święta

FlagaKażdego roku, w pierwszych trzech dniach maja, obchodzimy ważne dla naszego kraju święta. 1 maja przypada Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z dnia 20 listopada 2004 roku. Święto to ma za zadanie popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dnia 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą.

W dniu 3 maja obchodzone jest Narodowe Święto Trzeciego Maja. Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji, która miała miejsce w 1791 roku i która regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja ograniczyła demokrację szlachecką, wprowadziła częściowe zrównanie praw mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Dzień uchwalenia konstytucji uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

Po raz kolejny, ze względu na pandemię koronawirusa, święta majowe obchodzić będziemy w domach, w gronie najbliższych. Pamiętajmy o wywieszeniu biało-czerwonych flag przed naszymi domami. Niech będzie to znak naszego przywiązania do ojczystej tradycji, a także szacunku dla tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.

 

Źródło: Urząd Gminy LipieGmina Lipie
Gmina Lipie jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedzibą gminy jest Lipie. Gmina Lipie stanowi 11,14% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).