Środa, 28 lipca 2021r. | Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Pokaż menu

Rehabilitacja dla osób, które chorowały na COVID-19

20 kwietnia, 2021

Wpisany przez Monika Pyrak

  

Rehabilitacja dla osób, które chorowały na COVID-19

cwiczeniaZgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia rusza program rehabilitacji, którego celem jest przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

Program, który gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji, przysługuje w czasie do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Decyzje o skierowaniu pacjenta na rehabilitację podejmuje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, na podstawie wyników kilku badań, tj.:

 • RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby,
 • aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy),
 • EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.
 • wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe,
 • i/lub gazowe kąpiele CO₂,
 • i/lub okłady z pasty borowinowej;

Program rehabilitacji obejmuje m.in.:

 1. Kinezyterapię, ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
 2. opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
 3. inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
 4. terenoterapię, treningi marszowe;
 5. balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym:
 1. masaż – według indywidualnych wskazań;
 2. hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
 3. treningi relaksacyjne;
 4. edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
 5. leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
 6. wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Świadczenia w ramach programu realizowane są przez placówki, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym oraz są wpisane do wykazu podmiotów udzielających świadczenia covidowe.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie https://www.nfz.gov.pl/ w zakładce Dla Pacjenta oraz https://www.gov.pl/web/zdrowie.

 

Źródło: Urząd Gminy LipieGmina Lipie
Gmina Lipie jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Siedzibą gminy jest Lipie. Gmina Lipie stanowi 11,14% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).