Piątek, 22 stycznia 2021r. | Imieniny: Anastazego, Wincentego
Pokaż menu

Apel i prośba w sprawie zwierząt domowych

11 stycznia, 2021

Szanowni Mieszkańcy. Do urzędu gminy dociera w ostatnim czasie dużo zgłoszeń o psach, które błąkają się po miejscowościach naszej gminy. Dotyczy to szczególności Ostrów nad Okszą, Miedźna, Mokrej i Mazówek.

Pozostawione bez opieki zwierzęta wywołują niepokój, stwarzają uciążliwość oraz stanowią potencjalne zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. Apelujemy więc do właścicieli wszystkich czworonogów o wzmocnienie
dozoru nad swoimi zwierzętami, w szczególności psami.

Jakie są procedury postępowania w przypadkach wałęsających się psów?

W sytuacji, gdy właściciel zwierzęcia jest znany, należy tę okoliczność zgłosić na policję. Ma ona prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem policja może skierować również do sądu wniosek o ukaranie. Natomiast w razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców np. gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców, gmina podejmuje interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska.

Chcielibyśmy przy tym podkreślić, że zarówno wyłapywanie wałęsających się psów, jak i umieszczanie ich w schronisku jest bardzo kosztownym zadaniem. Dlatego prosimy informować policję lub ewentualnie urząd gminy o przypadkach nieodpowiedzialnych właścicieli w celu podjęcia odpowiednich kroków.

Przypadki błąkających się psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy urzędu gminy pod numerem telefonu 34 310 69 64. Osoba, która przekazuje zgłoszenie, musi podać swoje dane osobowe oraz miejsce przebywania zwierzęcia.

Apelujemy zatem o odpowiedzialność. Prosimy otoczyć zwierzęta szczególną opieką, zwłaszcza w okresie zimowym, by uniknąć nieprzyjemności związanych z ukaraniem bądź przekazaniem psa do schroniska.

fot. Pixabay
Gmina Miedźno
Miedźno jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Gmina stanowi 12,73% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).