Środa, 28 lipca 2021r. | Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Pokaż menu

Nowe przedszkole dla Miedźna. Ruszamy z konsultacjami społecznymi

18 czerwca, 2021

Szanowni Państwo, jesteśmy na etapie opracowania koncepcji przebudowy budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnie. Modernizacja obiektu jest związana z potrzebą dostosowania go do obecnych wymogówbezpieczeństwa, jak również potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiadamy już wstępne wizualizacje docelowej inwestycji. Przebudowa wiązałaby się również z rozbudową, by zapewnić jak najlepsze warunki nauki i opieki dla dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych. To właśnie od tej kwestii będzie zależał ostateczny kształt przebudowy ZSP w Miedźnie.

W tej chwili możliwości przedszkola w Miedźnie pozwalają na funkcjonowanie oddziałów szesnastoosobowych. Docelowo chcemy jednak zapewnić dwieście miejsc, czyli utworzyć osiem oddziałów, z których każdy mógłby świadczyć usługi wychowawczo-opiekuńcze dla dwudziestu pięciu osób. Koszt takiej rozbudowy wiązałby się z nakładami sięgającymi około 10 mln zł.

W związku z powyższym chcielibyśmy skonsultować z Państwem koncepcję budowy zupełnie nowego obiektu przedszkolnego. Wydatki w tym przypadku byłyby zbliżone do tych, które musielibyśmy ponieść na rozbudowę budynku szkoły dla potrzeb przedszkolaków. Co więcej, budowa nowego, niezależnego od obiektu ZSP w Miedźnie budynku przedszkola pozwoliłaby pozyskać z programów krajowych sporą część pieniędzy potrzebną na sfinansowanie tej inwestycji.

Koncepcja budowy zupełnie nowego przedszkola zakłada powstanie parterowego budynku z wewnętrznym dziedzińcem, który wyposażony byłby między innymi w plac zabaw dla dzieci. Nowoczesny obiekt byłby proekologiczny. Spełniałby wszelkie standardy efektywności energetycznej.

Samo przedszkole mieściłoby osiem oddziałów przedszkolnych. Dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy przewidziana została ponadto część żłobkowa. Poza salami dla dzieci w przedszkolu znalazłyby się również w pełni doposażona kuchnia wraz z zapleczem kuchennym, jadalnia oraz duża sala wspólna. Łazienki i sanitariaty umiejscowione by były bezpośrednio przy salach. W standardzie, który znamy z przedszkola w Ostrowach nad Okszą.

Jak wspomnieliśmy, koncepcja budowy przedszkola w Miedźnie wiąże się nierozłącznie z planami przebudowy Szkoły Podstawowej w Miedźnie. Po realizacji inwestycji sale obecnego przedszkola zostałyby dostosowane do potrzeb uczniów, co w znaczący sposób ułatwiłoby prowadzenie procesu dydaktycznego i znacznie poprawiłoby warunki nauki starszych dzieci.

Niewielki kłopot stanowi jednak przyszła lokalizacja przedszkola. Jako gmina nie posiadamy bowiem w Miedźnie zbyt wielu wolnych terenów, które moglibyśmy przeznaczyć pod tę inwestycję. W ramach dyskusji i prac wstępnych wytypowaliśmy trzy lokalizacje, które naszym zdaniem są najodpowiedniejsze.

Ostateczny jej wybór chcemy skonsultować z mieszkańcami. Poza rozmowami, które będą się toczyć na szerokim forum naszej gminy, przygotowaliśmy ankietę online, której wyniki wskażą najbardziej oczekiwaną przez mieszkańców lokalizację przyszłego przedszkola wraz z częścią żłobkową.

Przygotowane przez nas propozycje przewidują trzy opcje. Dwie w samym Miedźnie przy ulicy Szkolnej oraz jedną w Kołaczkowicach Dużych. Umiejscowienie na mapie wizualizują załączone zdjęcia.

W Miedźnie proponujemy plac obok boiska piłkarskiego (opcja 1) lub plac starego asfaltowego boiska szkolnego (opcja 3). W Kołaczkowicach Dużych natomiast w grę wchodzi teren boiska piłkarskiego za remizą Ochotniczej Straży Pożarnej (opcja 2). W przypadku wyboru pierwszej z lokalizacji inwestycją powiązaną i zapewne wyprzedzającą byłoby wybudowanie nowego boiska piłkarskiego wraz z niezbędnym zapleczem właśnie w Kołaczkowicach Dużych. Zachowanie boiska w Miedźnie wiązałoby się z niezbędnym zakupem sąsiadujących działek, mieszczących się na południe od aktualnej lokalizacji. Wymagałoby to zgody i życzliwości obecnych właścicieli.

Zapraszamy Państwa do wyrażenia opinii i udziału w konsultacjach!
Głosować można poprzez link -> https://tiny.pl/r3t8p

Jesteśmy otwarci również na wszelkie opinie, sugestie i uwagi. Te prosimy przesyłać e-mailem na adres ug@miedzno.pl.
Gmina Miedźno
Miedźno jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Gmina stanowi 12,73% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).