Piątek, 25 września 2020r. | Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Pokaż menu

Obchody 81 Rocznicy Bitwy Pod Mokrą

04 września, 2020

W dniu 1 września 2020 roku o godz. 13:00 odbyły się obchody 81 rocznicy Bitwy pod Mokrą.

Uroczystości Bitwy pod Mokrą zostały objęte Honorowym Patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obchody rozpoczęło przemówienie Wójta Gminy Miedźno Piotra Derejczyka, który podkreślił, że mieszkańcy gminy dbają o to, by pamięć o bitwie pod Mokrą i bohaterach Wołyńskiej Brygady Kawalerii trwała oraz została przekazana następnym pokoleniom.

Następnie został odczytany przez płk Konrada Kłosa z Biura Bezpieczeństwa Narodowego  list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy, który w swej treści podkreślił, że miejscowość Mokra jest miejscem Pamięci, a także miejscem pojednania.  Zaznaczył także, że nasza wolność została okupiona krwią naszych bohaterów i że Polacy zawsze będą bronić niepodległości.

Bitwa pod Mokrą przeszła do historii jako jedna z największych stoczonych w wojnie obronnej 1939 r. Wołyńska Brygada Kawalerii przez cały dzień 1 września powstrzymywała natarcie niemieckich czołgów, wspieranych przez lotnictwo. Ułani zmusili siły wroga do odwrotu, czego efektem było opóźnienie marszu na Warszawę. Po zmroku Brygada wycofała się, zostawiając około stu unieruchomionych czołgów i pojazdów mechanicznych nieprzyjaciela. Polskie straty wyniosły ok. 500 żołnierzy, 5 dział i kilkaset koni. Niemcy stracili kilkadziesiąt czołgów i kilkuset żołnierzy.

Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej uroczystości Bitwy pod Mokrą zostały godnie uczczone i upamiętnione w duchu ceremoniału wojskowego.
Gmina Miedźno
Miedźno jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Gmina stanowi 12,73% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).