Czwartek, 26 listopada 2020r. | Imieniny: Delfiny, Sylwestra, Konrada
Pokaż menu

Pomnik Bohaterów Bitwy pod Mokrą wpisany do rejestru zabytków

27 października, 2020

Informujemy, że dnia 5 października 2020 roku Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego – pod numerem B/427/2020 - Pomnik Bohaterów Bitwy pod Mokrą.

W 1975 roku społeczeństwo regionu kłobuckiego oraz młodzież harcerska okolicznych Hufców ZHP dla uczczenia poległych żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii wzniosło pomnik usytuowany w sąsiedztwie niemego świadka Bitwy — Kościoła pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Pomnik ten jest symbolem bohaterskiej i patriotycznej walki żołnierza polskiego w obronie ojczyzny. Twórcą pomnika jest artysta rzeźbiarz Gabryjel Hajdas.

Decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków niezmiernie podnosi rangę tego niezwykle ważnego w historii Polski miejsca, upamiętniającego bohaterstwo żołnierzy września. Wiąże się to dla właściciela z licznymi zadaniami i obowiązkami związanymi z utrzymaniem zabytkowego obiektu i zachowaniem jego wartości. Daje jednakże również Gminie Miedźno wiele możliwości starania się o pozyskanie środków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku i przyległego do niego otoczenia.
Gmina Miedźno
Miedźno jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Gmina stanowi 12,73% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).