Niedziela, 16 maja 2021r. | Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Pokaż menu

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jak bezpiecznie się spisać?

21 kwietnia, 2021

Od 1 kwietnia bieżącego roku Główny Urząd Statystyczny prowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Potrwa on do końca września. Zgodnie z ustawą udział w nim jest obowiązkowy. Warto poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by właściwie chronić swoje dane osobowe oraz nie paść ofiarą oszustów internetowych, a także pospolitych przestępców.

 

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, jak również osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Ponadto dotyczy on mieszkań, budynków, obiektów zbiorowego zakwaterowania i innych zamieszkanych pomieszczeń niebędących mieszkaniami.

Formy realizacji obowiązku spisowego są niezwykle ważne z uwagi na bezpieczeństwo danych, które udostępniamy w formularzu spisowym. Przekazanie ich nieuprawnionym osobom lub podmiotom może spowodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Nie tylko można paść ofiarą oszustów działających w sieci, ale także przestępców podszywających się pod rachmistrzów spisowych. Aby tego uniknąć, w każdej sytuacji należy zachować szczególną czujność i ostrożność.

Podstawową formą realizacji spisu jest samospis internetowy. Samodzielne wypełnienie formularza online jest najbezpieczniejsze. Ten właściwy dostępny jest wyłącznie w aplikacji spis.gov.pl. Jeżeli otrzymacie linki przekierowujące na inne strony, bez wątpienia są to narzędzia, które służą wyłudzaniu danych osobowych i kradzieży tożsamości. Zwracajcie szczególną uwagę na podstępne działania, które wymuszają aktywności w komunikatorach, mediach społecznościowych, poprzez pocztę elektroniczną czy też wiadomości SMS-owe. Nie klikajcie w podejrzane linki i nie otwierajcie niebezpiecznych stron.

Osoby mające trudności z dostępem do Internetu czy sprzętu komputerowego mogą skorzystać ze specjalnie w tym celu przygotowanych stanowisk komputerowych w urzędach gmin i wojewódzkich urzędach statystycznych. Dodatkowo można spisać się przez infolinię pod numerem 22 279 99 99. Tylko ten numer jest właściwy! Głos lektorski podpowie, co należy zrobić, by rozpocząć spis. Najpierw trzeba wybrać klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”, potem znów wcisnąć „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. Połączenie zostanie przekierowane do pracownika urzędu statystycznego, który przedstawi pytania z formularza spisowego, a następnie udzielone odpowiedzi wprowadzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, koniecznego do zalogowania się do aplikacji spisowej. Przez telefon można się spisać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. To rozwiązanie jest szczególnie polecane seniorom, gdyż sami inicjują kontakt i nie muszą sprawdzać, czy zgłaszająca się osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

Ostatnią formą spisu jest skorzystanie z pomocy rachmistrza spisowego. Po 4 maja będą oni również przeprowadzać wywiady telefoniczne. Co ważne, z uwagi na trwającą epidemię wywiady bezpośrednie nie są realizowane! Stan ten trwać będzie do odwołania, a o zmianach w tym zakresie GUS będzie informował w stosownych komunikatach.

Każda osoba, pojawiająca się obecnie w domach pod pozorem zrobienia spisu powszechnego, z dużym prawdopodobieństwem podszywa się pod rachmistrza spisowego. Pod żadnym pozorem nie można jej wpuszczać do domu! Może to być niebezpieczne nie tylko dla życia i zdrowia domowników, ale także naraża na kradzieże majątkowe i wyłudzenie danych osobowych. Należy pamiętać o tym, że prawdziwi rachmistrzowie nigdy nie poproszą o zrobienie zdjęcia dowodu osobistego, zalogowania się do aplikacji bankowej czy też uiszczenia opłaty za spis. Pamiętajmy o tym, a wszelkie takie podejrzane przypadki prosimy zgłaszać na policję.

Prawdziwy rachmistrz spisowy przy wykonywaniu czynności w ramach bezpośredniego wywiadu posługiwać się będzie umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym między innymi: imię i nazwisko, zdjęcie rachmistrza spisowego oraz numer identyfikatora. Jego tożsamość można zweryfikować telefonicznie na infolinii spisowej GUS, pod numerem 22 279 99 99, a także w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego. Można to także uczynić w naszym Gminnym Biurze Spisowym, pod numerem 34 317 80 10.

Tożsamość rachmistrza należy bezwzględnie sprawdzić przed ujawnieniem jakichkolwiek danych, czy to w formie wywiadu telefonicznego, czy też bezpośredniego. Informujemy, że na terenie gminy Miedźno uprawnione do wykonywania czynności rachmistrza spisowego są wyłącznie Marta Wydmuch, Daria Murlak oraz Angelika Kiesiak.

Aby uchronić się przed wszelkimi formami manipulacji, warto znać pytania, które zostaną zadane w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Prośba o dane, informacje czy też wykonanie czynności, które odbiegają od treści przyjętego wzoru formularza spisowego powinny wzbudzić podejrzenia. Wszystkie takie przypadki powinny zostać niezwłocznie zgłoszone na policję.

O co zapytają rachmistrzowie spisowi? Katalog pytań dostępny jest pod linkiem → https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/.
Gmina Miedźno
Miedźno jest to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Gmina stanowi 12,73% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).