Środa, 28 lipca 2021r. | Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Pokaż menu

Pamięci Powstańców Śląskich – konkursy w Węglowicach i Krzepicach

18 czerwca, 2021

By uczcić rocznicę Powstań Śląskich w roku 100 rocznicy ,Powiat Kłobucki we współpracy ze Stowarzyszeniem „Szkoła w Węglowicach” podjął się realizacji projektu pn. „Ocalić od zapomnienia – pamięci bohaterskich Obrońców Śląska”. Środki finansowe na ten projekt, pozyskano od Ministra Obrony Narodowej.

Pośród działań edukacyjnych zaplanowanych w projekcie, znajduje się seria konkursów historycznych skierowanych do młodzieży szkolnej naszego powiatu.

I tak, w ramach projektu, Szkoła Podstawowa im. Synów Pułku w Węglowicach zorganizowała konkurs patriotyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych. Z kolei konkurs historyczny pn. „Historia Powstań Śląskich w oczach młodego pokolenia” zorganizowano dla uczniów szkół ponadpodstawowych Powiatu Kłobuckiego, wśród których przeprowadzono także konkurs literacki pn. „Wdzięczni Powstańcom Śląskim”. Kolejny konkurs zorganizowany przez Zespół Szkół w Węglowicach w ramach projektu, to  szkolny konkurs historyczny, na prezentację multimedialną pt.: „Historia Powstań Śląskich w oczach młodego pokolenia”.

W dniu 17 czerwca br. Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Wicestarosta Zdzisława Kall oraz przedstawiciele dyrekcji i kadry pedagogicznej szkół uczestniczących w projekcie, podczas uroczystych podsumowań konkursów w Węglowicach i Krzepicach, wręczyli nagrody, dyplomy i upominki, zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursów. Starosta dziękował uczestnikom konkursów i ich opiekunom, za podtrzymywanie i pielęgnowanie wiedzy i zainteresowań z zakresu polskiej historii i tradycji a także za  krzewienie w lokalnych społecznościach, ducha patriotyzmu oraz rozwijanie świadomości obywatelskiej.

Zwycięzcami konkursu „Historia Powstań Śląskich w oczach młodego pokolenia” zostali:
I miejsce – Julia Frydrych z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku   
II miejsce – Jakub Antoniak z Zespołu Szkół w Krzepicach     
III miejsce – Izabela Mazik z Zespołu Szkół w Krzepicach       

Serdecznie gratulujemy także, wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu wśród których znaleźli się Nikola Macherzyńska, Daniel Jantos, Katarzyna Szmigiel, Karolina Szczepaniak, Marcelina Mazurek, Wiktor Gwiazda, Roksana Ranoszek, Maciej Florek, Arek Ciszewski z Zespołu Szkół Nr 3 w Kłobucku, Jakub Worek i Julia Napieraj z Zespołu Szkół Nr 2 w Kłobucku, Małgorzata Mikołajczyk; Mateusz Kasprzak Maria Cer Krzysztof Borecki; Jakub Lizurej Agata Żurek Mateusz Kozan, Jakub Wąsiński z Zespołu Szkół w Krzepicach oraz Julia Bujak; Joanna Drab, Adrianna Wasiel, Kacper Chłąd, Dawid Kiepura; Olaf Cieślak; Michał Trepka; Maja Kostrzewa; Szymon Rzepka; Wiktor Tałajczyk z Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku.

Opiekunami konkursu byli Aleksandra Ciesielska; Piotr Witkowski; Andrzej Cer; Mariusz Kasprzak; Agnieszka Brzozowska z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku, Marek Nowak; Wojciech Grzybowski; Bernardeta Leszczyńska z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku, Anna Zimorska z Zespołu Szkół nr 2 w Kłobucku oraz Danuta Jeziorska z Zespołu Szkół w Krzepicach. Dziękujemy za zaangażowanie i doskonałe przygotowanie młodzież.

Na konkurs literacki, w ramach projektu, realizowanego przez Powiat Kłobucki razem ze Stowarzyszeniem „Szkoła w Węglowicach”, wpłynęło z kolei 31 prac uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uroczyste ogłoszenie rozstrzygnięcia konkursu oraz wręczenie nagród miało miejsce 17 czerwca w Zespole Szkół w Krzepicach.  W konkursie tym I miejsce zajęła Laura Nykiś z Zespołu Szkół nr 3 Kłobuck, II miejsce Anita Sitek z Zespołu Szkół w  Krzepice natomiast III miejsce zajął Daniel Jantos z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobuck. Dodatkowo przyznane zostały wyróżnienia dla: Oliwii Leszczyny, Malwiny Sykuły, Oliwii Macherzyńskiej, Natalii Kamińskiej i Mai Hyry z Zespołu Szkół w Krzepicach oraz dla Weroniki Nykiś i Martyny Mazik z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku.

Nadesłane prace prezentowały wysoki poziom literacki. Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane dyplomy i upominki. Otrzymali je: z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku - Oliwia Szymaczek, z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku - Klaudia Luzińska, Martyna Cendal, Honorata Molis, Karolina Szczepaniak, Natalia Pytel, Roksana Ranoszek, Oliwier Kołodziej, Igor Krajewski, z Zespołu Szkół w Krzepicach - Weronika Jędrak, Klaudia Okoń, Damian Stasiak, Aleksandra Olszewska, Jakub Olczyk, Patrycja Wojtyra, Julia Dudkowska, Wiktoria Jagieła, Antoni Mrugacz, Nina Randak, Joanna Kopacz, Maciej Cieślak.

Serdeczne podziękowania należą się opiekunom konkursu: Szymonowi Ziętalowi, Wiolettcie Sosneckiej z Zespołu Szkół Nr 3 w Kłobucku, Ewie Mazur, Jolancie Drab i Aleksandrze Szukała z Zespołu Szkół w Krzepicach oraz  Beacie Zbrońskiej, za motywowanie uczniów oraz za zaangażowanie w sprawne przeprowadzenie konkursu.

Kolejnym konkursem organizowanym przez Zespół Szkół w Węglowicach w ramach projektu, jest szkolny konkurs historyczny na prezentację multimedialną nt.: „Historia Powstań Śląskich w oczach młodego pokolenia”. W tym konkursie: I miejsce zajął Mateusz Floriański, II miejsce – Julia Łabuza natomiast III miejsce – Dawid Płaza

Komisja przyznała również dwa wyróżnienia:  Annie Rynkiewicz i Lenie Wilk Gratulacje składamy wszystkim uczestnikom konkursu, którymi oprócz wymienionych byli: Emilia Dąbrowska, Jakub Kasjaniuk, Bartosz Pisula, Dawid Biernacki, Anna Miller, Amelia Dobosz, Julia Mańka, Franciszek Jakubczak, Adrian Mańka, Wiktor Gostkiewicz, Jan Bogacz.

Pamiętajmy o Powstańcach Śląskich i innych zasłużonych dla Polski i polskości!

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).